![]() |
|
сделать стартовой | добавить в избранное |
![]() |
Законодательство и право
История отечественного государства и права
Реформи адміністративно-політичного управління 60-70-х років XIX ст. |
Мета: визначити, в чому полягала необхідність проведення реформ адміністративно-політичного управління в Російській імперії, а також з'ясувати суть та значення проведених перетворень; розвивати в учнів уміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, з'ясовувати суть історичних подій та явищ, робити висновки, розвивати навички самостійної роботи з джерелами інформації; сприяти правовому вихованню учнів. Основні поняття: реформа, земства. Обладнання: таблиця, картки з текстовими джерелами інформації. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Очікувані результати Після цього уроку учні зможуть: визначати суть історичних явищ та подій та їхнє значення; описувати й характеризувати модернізаційні процеси в українських землях, а саме - реформи 60-70-х років XIX ст.; на основі аналізу різних джерел інформації доводити закономірність процесів модернізації у розвитку українських земель цього періоду. ХІД УРОКУ Організаційний моментАктуалізація опорних знань учнів Завдання Чим було викликане проведення селянської реформи 1861р. в Російській імперії? Якими були її наслідки для України? Яку сферу життя вона реформувала? Шлях для розвитку яких відносин вона відкривала? Мотивація навчальної діяльностіРобота з текстовим джерелом інформації. Учні мають ознайомитися з документом і виконати завдання. Із праці О.Д. Бойка &quo ;Історія України&quo ; &quo ;Скасування кріпосного права стало початковим кроком, своєрідним ключем до модернізації Російської імперії. Таке радикальне перетворення в аграрному секторі вимагало термінових змін та зрушень в інших сферах суспільного життя, які б дали можливість гармонізувати та стабілізувати ситуацію&quo ;. Як ви вважаєте, чому неможливо було обмежитися однією реформою про скасування кріпацтва? Які ще перетворення, на вашу думку, необхідно було здійснити в Російській імперії? Які сфери суспільного життя потрібно було реформувати негайно? Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалуПрезентація проектів Слово надається учням, які готували проекти. 1 - а група. Судова реформа. 2-а група. Земська реформа. 3-я група. Військова реформа. 4-а група. Реформа міського самоврядування. 5-а група. Шкільна реформа. 6-а група. Цензурна і фінансова реформи. Кожна група представляє результати своєї діяльності, характеризуючи суть реформ 60-70-х років XIX ст. в Російській імперії. По ходу виступу груп складається узагальнююча таблиця. Реформи 60-70-х років XIX ст. Реформа Зміст Судова Суд став позастановим, гласним і незалежним (судді реформа призначалися урядом). Запроваджено суду присяжних засідателів. Обвинувачений мав право на захист - адвоката Земська Створювалися виборні органи влади - земства (в губер- реформа ніях і повітах), які складалися з представників усіх станів. Земства займалися господарськими та культурними питаннями Військова Запроваджувалася загальна військова повинність для реформа чоловіків по досягненні 21р. Скорочувався строк військової служби (піхота - 6 років, флот - 7 років). Переозброєння армії, створення системи підготовки офіцерів Реформа У містах створювалися виборні органи влади - міські міського са думи, які вирішували питання благоустрою міст, освіти, моврядування охорони здоров'я Шкільна Збільшилася кількість початкових, середніх і вищих реформа навчальних закладів.
Відкривалися земські школи. Відкривалися навчальні заклади для жінок Цензурна Цензурні установи підпорядковувалися Міністерству реформа внутрішніх справ. Всі видання, призначені для масового читача, підлягали попередній цензурі Фінансова Створено Державний банк. реформа Сформована податкова система Запитання 1. Чим були викликані реформи 60-70-х років в Російській імперії? Охарактеризуйте особливості кожної з реформи. Чи були вони послідовними і досконалими? Які факти свідчать про демократизм судової реформи? Як ви гадаєте, чому земська реформа відкривала шлях до участі у суспільному русі національно свідомим українцям? 5. Які зміни відбулися в розвитку освіти після проведення освітньої реформи? 6. Що спільного між магдебурзьким правом та реформою міського самоврядування? 7. Чи можна стверджувати, що реформи 60-70-х років сприяли розвиткові модернізаційних процесів у Російській імперії? До ведіть це фактами. Узагальнення та систематизація знаньРобота з текстовим джерелом інформації. Учні мають ознайомитися з документом і виконати завдання. Із праці О.Д. Бойка &quo ;Історія України&quo ; &quo ;Скасування кріпосного права і пов'язані з ним перетворення в українських землях. спричинили низку суперечливих тенденцій та процесів: з одного боку, вони зумовлювали збереження землеволодіння поміщиків та прогресуючий занепад і деградацію їхніх маєтків, обезземелення та розшарування селянства, аграрне перенаселення, вимушені міграції, зростання суперечностей між всестановою виборністю до земств та авторитарним режимом, між самодержавством та створюваною ним правовою державою тощо, з іншого боку - формували позастанову приватну власність на землю, сприяли становленню ринку робочої сили, стимулювали розвиток підприємництва, розширювали сферу функціонування ринкових відносин, створювали передумови для становлення громадянського суспільства&quo ;. (Бойко О.Д. Історія України. - К.: Академія, 2001. - С.255) Завдання 1. Чи згодні ви з оцінкою реформ 60-70-х років XIX ст., яка викладена в праці Бойка? Чому? 2. Як реформи посилювали залежне становище України? Висновок. Провівши земську, судову, військову, фінансову, освітню та інші реформи, тим самим заклавши основи громадянського суспільства, російський царизм не зробив останнього кроку - не провів зміни в управлінні державою, не проголосив конституції і не скликав парламент. Саме тому модернізація в Росії не мала системного характеру, що суттєво ускладнювало перехід суспільства до прогресивнішого, порівняно з феодалізмом капіталістичного способу виробництва. Домашнє завданняОпрацювати відповідний матеріал підручника.
Полтичне наставлення Катерини пшло по лн полтики Петра ¶, про якого так ясно висловився Шевченко, мовляв «це той Первий, що розпинав неньку-Украну, а Вторая доконала вдову-сиротину» Скасування гетьманства На прикнц 1763 р. Катерина викликала Розумовського до Петербурга й «порадила» йому зректися гетьманства добровльно. Безпосередною причиною то «поради» були заходи укрансько старшини перемнити гетьманство в династичне наслдство, звязане з родом Розумовських. Та й без того Катерина думала про цлковиту лквдацю гетьманства, «щоб навть сама назва гетьманв зникла, не то щоб вибрати на цей уряд якусь особу». Розумовський, що в свой адмнстративно-полтичнй дяльности, постйно кермувався нструкцями з Петербурга й тепер, коли йому запропонували скласти булаву, не осмлився запротестувати. Рк згодом проголошено на Укран царський указ, що ним, нбито для добра Украни, на мсце гетьмана установляться тимчасову Малоросйську Колгю з чотирьох укранцв чотирьох москалв, пд проводом президента, а на дл генерал-губернатора Румянцева
1. Американські вчені ХХ століття в галузі трудових відносин і управління персоналом
2. Соціально-економічний розвиток Російської імперії після реформ 60-х років ХІХ століття
4. Культурне життя в Україні у другій половині 40-х - на початку 50-х років ХХ століття
5. Чеська національна меншина в Україні в 20-30-ті роки ХХ століття
9. Буржуазные реформы 60-70 годов 19 века в России
10. “Великие реформы” 60-70-х годов. Отмена крепостного права
11. Школьные реформы 60-х годов XIX века. Школа в период реакции 70-80-х годов
12. Правовое обеспечение земской и городской реформ в России в 60-70 годах 19 века
13. Актуальні проблеми місцевого самоврядування в Україні в контексті адміністративної реформи
14. Адміністративні і економічні реформи Петра I
15. Либеральные реформы 60-70 гг. XIX века
16. Реформы 60-70-х годов XIX века: предпосылки и последствия
17. Цепная реакция реформ 60-70-х годов XIX века в исторической литературе
19. Гроші та грошові реформи Росії в період 1895 - 1924 року
20. Успехи науки и техники в 60-70 годы в СССР
21. Диссидентское движение и самиздат конца 60-70-х гг.
25. Методи управління підприємством
26. Процес управління та його основні стадії
27. Системний підхід до управління персоналом фірми
29. Управління контрактною діяльністю на підприємстві
30. Характеристика сутності та змісту класичної школи управління
31. Буржуазні реформи 1860-1870 років в Росії
33. Організаційна система управління природокористуванням України
34. Реформы в экономике России в 60-х - 80-х годах, достижения и неудачи
36. Припинення адміністративних правопорушень
37. Управління утворенням прибутку підприємства
41. Кредитний ризик та методи управління ними
42. Механізм управління ризиками кредитування оборотних коштів підприємств
43. Теоретичні основи фінансового управління діяльності комерційних банків
44. Валютні ризики: економічна природа та управління
45. Інженерне управління у виробничих і обслуговуючих структурах сільськогосподарських товаровиробників
46. Управління ресурсоспоживанням та ресурсозбереженням в тваринництві
47. Наукові та прикладні основи охорони й управління родючістю солонцевих ґрунтів
48. Міжнародні стандарти у сфері управління документацією
49. Удосконалення обліку аналізу і контролю в системі управління витратами торгового підприємства
50. Адміністративна відповідальність
51. Адміністративна відповідальність в Україні
52. Адміністративна відповідальність юридичних осіб за порушення податкового законодавства
53. Адміністративне право України
57. Адміністративно-правова відповідальність в Україні
58. Адміністративно-правове регулювання діяльності органів місцевої міліції
59. Адміністративно-правові норми
60. Аналіз змісту та політико-правових наслідків конституційної реформи 2004 року
61. Державне управління в сфері охорони здоров’я
62. Державне управління і контроль у сфері використання та охорони лісів та рослинного світу
63. Державне управління у сфері житлово-комунального господарства
64. Договір про управління цінними паперами та грошовими коштами
65. Загальні засади адміністративного судочинства в Україні
66. Місце адміністративного права в правовій системі
67. Обласні державні адміністрації як суб’єкт адміністративного права
68. Основи адміністративного права України
69. Поняття адміністративного права та його місце у правовій системі держави
73. Принципи державного управління в галузі охорони навколишнього середовища
74. Регіоналізм і місцеве управління у Великобританії
75. Склад адміністративного правопорушення. Адміністративне стягнення
77. Структура та особливості діяльності Адміністративного суду
78. Сучасні принципи державного управління
79. Теорія і методологія дослідження управління
80. Управління процесом створення, реорганізації та ліквідації підприємства
81. Форми державного управління
82. Функції управління в аграрному праві
83. Види адміністративних порушень митного законодавства
84. Вищі державні службовці та політико-адміністративні стосунки
85. Адміністративне право: погляди українських вчених часів незалежності (Т.О. Коломоєць)
89. Системний аналіз складних систем управління
90. Управління файлами за допомогою файлового менеджера Windows Commander
91. Економічні реформи 50-х-60-х рр. в СРСР: плани та реальність
92. Органи місцевого самоуправління на Вінниччині в роки фашистської окупації (1941-1944)
93. Реформы 70-90-х годов ХХ века в Китае и их влияние на дальнейшее развитие страны
94. Селянська реформа 1861 року і її юридичне оформлення
95. Внутренняя и внешняя политика России в 60-70-х гг. XIX в.
96. Аналіз управління в період правління Юлія Цезаря
97. Человек мира и войны в прозе В. Астафьева 60-х-70-х годов
98. Інформаційні технології управління маркетингом
99. Управління асортиментом, якістю та продажем консервованих і заморожених томатопродуктів